Kasmetinė mokinių profilaktinių sveikatos patikrinimų statistika rodo, kad skeleto raumenų sutrikimai (netaisyklinga laikysena, skoliozė, kifozė) yra vieni iš dažniausiai diagnozuojamų mokinių sveikatos sutrikimų. Netaisyklingas kuprinės nešimas ir kuprinės svorio nekontroliavimas turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai. Ryškiausi pakitimai vyksta jaunesniame mokykliniame amžiuje (7-10 metų) – toliau auga ir kaulėja skeletas, tačiau stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus. Šią problemą spręsti galima tik bendradarbiaujant su tėvais bei mokytojais, ieškant galimų sprendimo būdų.
Mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė nori atkreipti mokinių, tėvelių, mokytojų bei mokyklos administracijos darbuotojų dėmesį į šią problemą.
Spalio mėnesį 1-3 klasių mokiniai dalyvavo kuprinių svėrimo akcijoje „Draugiška kuprinė“. Šios akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį, turinį, bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai.
Akcijos uždaviniai:
– Ugdyti vaikų supratingumą sunkių nešulių klausimais.
– Įvertinti, ar kuprinės svoris atitinka PSO rekomendacijoje nurodytus standartus (pageidaujama (idealiausia) kuprinės procentinė išraiška vaiko kūno masei – iki 10 proc., esant sunkesnei kuprinei ne daugiau kaip 10-15 proc. vaiko kūno masės). Procentinė išraiška apskaičiuojama: Kuprinės (kg) * 100 proc. Vaiko svoris (kg).
Pamokų metu pirmokai piešė savo svajonių kuprines, o 3 klasės mokiniai atliko nugaros atpalaidavimo ir tempimo pratimus.
Išvada: Atlikta kuprinių svėrimo analizė parodo, kad dažniau sunki ir per sunki kuprinė pasitaiko 1-ų klasių mokiniams. 47 proc. 2-ų klasių mokinių nešioja puikaus svorio kuprines ir tai labai džiugina. Absoliutus skaičius parodo, kad beveik pusė visų mokinių (48 proc.) kasdien nešioja sunkias kuprines, o tai turi tiesioginį ryšį nugaros sveikatai. Dažniausia problema tai dienai nereikalingi daiktai bei didelės ir sunkios gertuvės pripildytos vandens, kurios sveria nuo 500-1000g.
Rekomendacija: Kasdien tikrinkite kuprines, neškitės lengvesnę gertuvę ir pilkite į ją vandens perpus mažiau, o mokykloje vandens galima įsipilti iš krano.
Linkėdama sveikatos Lina Štelmokaitienė, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus specialistė